19247783_352679811815255_8363575358528809816_n

Hamilelik hormonlarına bayılıyorum ve doğanın mucizevi işleyişine. Hamile iken yaşadığım o duygusal iniş çıkışlar, bedenimin bana anlatmak istedikleri ve küçücük, minicik karnımdaki bir canlıya kendimi teslim ettikten sonra bana öğrettikleri beni bu güne getirdi.

O zamanlar doğum ile ilgili bildiğim tek şey, annemin kardeşim ve beni doğurmak için aldığı müdahaleler ile hem psikolojik hem de fiziki yaraları ve bu nedenle şiddetle bana sezaryen tavsiye ettiğiydi. Bu bilgiler ile karar vermem neredeyse imkansızdı, artık aile oluyorduk ve kendim ve ailem için en iyisinin ne olduğuna karar vermem gerekiyordu.

Doğum hakkında birçok araştırma yaptım, kitaplar okudum, uzmanlar ile internet ortamında ya da telefonda görüştüm, çok karamsar olduğum ve kendimi yalnız hissettiğim zamanlar oldu, kendimi dinledim, kendi hakkımda, ailem hakkında birçok edinimlerim oldu ve sonunda istediğim gibi kendimi güçlü hissettiğim bir doğum hikayem oldu kızım ile. Tek keşkem şu: "Zaten hakkım olan şeyi almak için bu kadar enerjimi ve zamanımı harcamak zorunda kalmasaydım!"

Bu nedenle Türkiye'nin ilk Doula Eğitimcisi Julia Steils Paçacıoğlu'ndan İçsel Doğum Doulalık eğitimi alarak ebeveynlere bu konuda destek vermeye karar verdim.

Hikayem

Merhaba ben Nilüfer, evliyim ve bir kızım var, Eskişehir'de yaşıyorum. Burada size kısaca kendi yolculuğumdan bahsetmek istiyorum.

2014 yılında kızım karnıma düştüğümde başladı benim hikayem. Mühendis olarak devam ettiğim hızlı hayatım, günlük rutinler ile bu hızın kölesi olduğum zamanlar... İç güdülerimden uzak kalmamı söyleyen ofis ortamına daha fazla dayanamadım. Kızımın bana verdiği mesaj ile yavaşlamam gerektiğini anladım ve işimi kızım daha 5 haftalıkken bırakıp kendime, kızıma ve doğumuna yoğunlaştım.

Doğum Destekçisi

Ebeveynlik yolculuğunuzun başlangıcı olan 'doğum' u bir kutlama olarak kabul edip, bayram havasında, coşkuyla bebeğinizi karşılarken kendinizi güçlü hissettiğiniz bir doğum hikayenizin olması için çalışıyorum.

Pam England'ın da ifade ettiği gibi "Doğumu iyileştir, Dünyayı iyileştir!"

DSC_0074

Nilüfer Akıcı

Bir doğum aktivisti, İçsel Doula

Attachment Parenting Türkiye Facebook Grubu Kurucu Üyelerinden

Attachment Parenting Savunucusu

Bir Mühendis

Bir Anne