Pozitif Doğum Hikayeleri 1 R.E. Şubat 2017, Afyon

Doğum insanı dinlendirilmiş bir yolculuğa çıkarır, olgunlaştırırmış meğer. İnsan kadınlığının anneliğinin farkına varıp tazelenirmiş.

Rabb’ime çok şükür şükrediyorum ki 2. doğumunda bu güzel hisleri bana yaşattı. Doğal doğumum sayesinde Yaradan’ın insana kaldıramayacağından daha fazla yük yüklemediğini bir kez daha anladım

Zira ilk doğumum travmatikti. Suni sancı ile 12 saat boyunca nst cihazına bağlı vaziyette yatağa mahkûm bırakılmıştım ve benden yata yata doğurmam beklenmişti. Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde bir yardımcı doçent tarafından çok müdahalede bir ilk doğum gerçekleşti. Hatırlamak bile istemediğim için burayı kısa geçiyorum.

İkinci bebeği bekliyorduk fakat aklımda zor doğumum vardı. Derken ssvd sayfası ile tanıştım. Güzel doğumlar bana umut oldu ve daha çok okuyup bilgi sahibi olmaya başladım Hakan çoker’in 100 soruda doğal doğum ve ina mayın günlüklerini okudum. Onlara göre doğal doğum bir sanattı; insanı besliyor dinginleştiriyor, aile bağlarını kuvvetlendiriyordu. Okudukça eski travmalarıma bir sünger çektim ,pozitif düşündüm. Son ayımda gebe okulundan öğrendiğim egzersizleri uyguladım, bol bol yerde oturdum; bağdaş kurdum. Çömel kalk hareketlerini ihmal etmedim. Elimden geldiğince tempolu yürüdüm.

40 hafta dolmuştu, yavrumu bekliyordum. Son kontrolümde doktorum İsmail Kestane doğumun tahminen birkaç güne başlayacağını , uzun yürüyüşler yapmamın iyi olacağını söyledi. O sıra Acemşıran makamında Musiki bile dinlediğimi hatırlıyorum:)

40+6 a gelmişti vakit. Sabah üzerimde nasıl bir enerji varsa 5. kat merdivenleri inip çıktım. aynı zamanda anlayamadığım farklı bir halde vardı. Kahvaltıdan sonra Devlet parkına gittik uzun uzun yürüdüm bir taraftan da dua ettim. Hafif bir şeyler hissediyordum ama emin değildim. Akşam oldu. 23 den sonra 20 dakika ara ile gelen düzenli dalgalar hissettim. @Fatma Gök e mesaj attım, desteğini unutamam onlıne Daulam canım benim. Herkes uyumuştu. Ben dalgaları bekliyorum Hiç yormadan yavaş yavaş geliyordu dalgalar . Dalga aralarında evi topladım ,lavaboları ovdum, çantamı kontrol ettim .Tam dalganın geleceği sıra yere oturup bağdaş kurdum, bazen Plates topuna oturdum elimde Kur’an başladım yavrum için okumaya… Ev halkı uyuyordu ben loş ışıkta kendimi dinliyordum; bebeğimle bağ kuruyordum. Yolculuğum başlamıştı, bebek yola çıkmıştı. Mutluydum …Dalgalar 12 dakikanın altında düşünce biraz daha şiddetlendi. Bağırmıyorum asla! Allah diyordum biliyordum ki medet O’ndan… yine biliyordum ki çene kasları ne kadar açık ve rahat olursa dalgalarda o derece tahammül edilebilir olacaktı. Bu sefer suyun altına girdim bir müddet böyle zaman geçirdim . 10 dakikaya düşünce eşimi uyandırdım. Baktık 5 dakikaya düştü ebemizi aradık. Eşim Ebe Hanımı almaya gitti. Geldiklerinde hala tek başıma karşılayabiliyordum dalgaları . Ebe Hanım muayene etti “Doğum çok güzel ilerlemiş bu dereceye kadar baş edebilmen harika , hastaneye ancak yetişiriz” dedi. Sabah namazını kıldım ve hemen çıktık. Ebe Hanımın sıcakkanlı oluşu halden anlaması mükemmeldi.

Hastaneye geldik doğumhaneye girdik fakat dalgalar durdu. Niye mi? çünkü hiçbir bağımın olmadığı birkaç ebe doğumhaneye girip çıktı ve doğuma çok çok yaklaştığım bir vaziyette bir sürü evrak doldurup imza attırdılar bu kısım hiç iyi değildi. Daha sonra sanırım Ebe Hanım konuştu ve doğumhaneye hiç kimse girmedi dalgalar tekrar başladı. Daha çok yere çömelerek dalgaları karşıladım Esmaları çektim ve Ebem her zaman destekti. sonra vaktin geldiğini hissettim doğuma çok az kalmıştı 45 dakikanın ardından 2. Oğlum geldi Rabbime sonsuz şükür…göğsüme ıslak ıslak yattı, minik ağzıyla memeyi tuttu. Anneliğin ne kadar mükemmel bir şey olduğunu bir kez daha anladım ve doğal doğumun bir nimet olduğunu…

Photographer: cpopp77 (Fotoğraf hikaye sahibine ait değildir)

Benim 2. doğumumu gören eşim şunları söyledi. Binlerce yıldır Allah-ü Teala’nın hayvanlara bahşetmiş olduğu kendi başına gerçekleştirebildikleri bir olayı biz insanlar nasıl olur da bu kadar karmaşık bu kadar korkulan bir mesele haline getirebiliyoruz. Cevabı basitti: doğum ciddi anlamda ticari bir olaya dönüşmüştü.

Vurgu yapmak istediğim bir başka nokta ise Ebelere daha çok güvendiğim hususu. Doğal doğum felsefesini benimsemiş bir ebe, size normal bir profesörden daha iyi Doğum yaptırabilir. İki doğumum arasındaki korkunç fark bu düşüncemi haklı çıkardı. İyi ki ebeme güvenmiştim. Hiçbir kadın kendine haksızlık etmesin doğal doğumu araştırsın, okusun ve bu heyecanı yaşasın! Her kadın bunu fazlasıyla hak ediyor. Hakan Çoker in şu sözü çok hoşuma gidiyor: Evliliğinize yaptığınız yatırımın onda birini doğumunuz için yapın. Maddi manevi Bu sizin için güzel bir başlangıç olacaktır. Sizin için; yavrunuz için ve aileniz için …Sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir