Doula tam olarak ne yapar?

Doula, hamile kadınlara ve ailelere doğum süreci boyunca yardımcı olmak adına eğitim almış kişidir ve genellikle kadındır. Fiziksel, duygusal ve mental desteğiyle istediğiniz deneyimi yaşayabilmeniz için size yardımcınız olur. Aslında bir doulanın yaptıkları her kadının gözünde, her doğumda farklı görünür. Hamilelik sürecinde tanıştığınız doulanızla neler yaptığını ve neler yapmadığını konuşabilir, taleplerinizi dile getirebilirsiniz…

İçsel Doulanın farkı nedir?

İçsel bir doula her doğumun farklı olduğu bilincindedir ve her gebesine ayrı bir program hazırlar. Önce onları tanır ve ihtiyacına yönelik bir program oluşturur. Evet birçok doğuma hazırlık eğtimi var bildiğiniz ve çoğu doğumun nasıl gerçekleştiği ve hangi nefesleri almanız üzerine kurulmuştur. İçsel Doulaların bakış açısı ise oldukça farklıdır. Evet benden bilgi bekliyor olabilirsiniz, aslında siz kendi doğumunuzun uzmanısınız. Siz keşif yaparken, bu yolculuğa devam ederken ben size sorular sorup, bu keşifleri yapmanız için ortam yaratabilirim. Birthing From Within kurslarının kurucusu, ebe ve anne Pam England’ın söylediği gibi “Birlikte çalıştığım kadınları daha iyi dinleyerek ve ruhlarını araştırarak sonunda anladım ki kadınlar doğuma kalpleri ve ruhları ile hazırlanmalı beyinleri ile değil! Ve doğum kadının bedeni ile yaptığı bir şeydir beyniyle değil!”

Herhangi bir sertifikanız var mı?

Doğum doulası sertifikam vardır. Sevgili öğretmenim Julia Steils Paçacıoğlu’nun hazırladığı İçsel Doğum programı Birthing From Within onaylıdır. Birthing From Within Amerikada ve kurucusu ebe, yazar Pam England’dır. Detaylı bilgi için sitesini ziyaret edebilirsiniz https://www.birthingfromwithin.com/

Doulalık eğitimini online mı aldınız?

Hayır. Sevgili öğretmenim Julia Steils Paçacıoğlu’ndan yüzyüze eğitim alıyorum. Ödevler ve derste anlaşılmayan konularda online destek alıyorum.

Doğum yaptırma yetkiniz var mıdır?

Hayır, doulalık eğitimi tıbbi bir eğitim değildir. Bu nedenle doğum başladığında önce doktorunuza ya da ebenize sonra bana haber vermenizi isterim. Herhangi bir tıbbi müdahele yapma yetkim yoktur.

Doula partner yerine geçer mi?

Doulanız, partnerinizin yerine geçemez. Doğum konusunda muhtemelen partnerinizden daha deneyimlidir, yalnızca partnerinizin sahip olduğu bazı şeyler -doğum yapan kadına olan aşkı gibi- onda yoktur. Doula, süreç boyunca aktif bir rol oynamak isteyen partnere de yardımcı olur, doğumdan önce kadının istemiş olduğu şeyleri hatırlatır, tavsiyeler verir. Doğum koçu, kadını desteklemede aktif bir rol üstlendiği gibi, doğum sürecinde ve sonrasında eşlerin daha iyi ilişki kurabilmesi için de onları destekler.

Doktorunuz doula istemiyorsa…

Doulaya başvurmayı önermeyen doktorları anlamak çok güç. Bir doulanın ne olduğunu ya da neler yaptığını bilmiyor olabilir. Belki de daha önce bir doulayla hiç çalışmamıştır ya da kötü deneyimleri vardır. Bazen gerekli olan tek şey samimi bir sohbettir. Doula adayınız ve doktorunuzla hep birlikte bir görüşme ayarlayarak çözüm arayabilirsiniz. Doğumda bir doulanın varlığına şahit olmuş olan çoğu doktor, duygusal ve fiziksel desteğin her şeyi kendisi için bile nasıl da kolaylaştırdığını zaten biliyordur!

Bir ebe ile çalışıyorum, doulaya ihtiyacım var mı?

Bir ebe, doulanın tüm becerilerine sahip olabilir. Ancak doula, aynı anda hem annenin hem de bebeğin tıbbi bakımıyla da uğraşmak zorunda olan ebenin aksine yalnızca anne ile ilgilenir. Doulanın bu yoğun dikkati, her tür ekip için benzersiz bir katkıdır – mevcut bir ebe olsa dahi. Medikal herhangi bir müdahalede bulunmayan doulanın anne ile ‘arkadaşlık’ ve yoldaşlık etmesi için daha çok fırsatı vardır.

Doğal doğum yapmayacağım, doulaya ihtiyacım var mı?

Birçok anne çok yanlış bir şekilde doulaların yalnızca doğal doğum yapan kadınlar için olduğunu düşünüyor. Özellikle evde doğumların daha fazla olduğu -ve hatta teşvik edildiği- bazı ülkelerde, doulaların yalnızca evlerde hizmet verdiği zannedilebiliyor. Bir doula olarak annenin istekleri ve koşulları benim için önemlidir. Bugüne kadar sezaryen doğum yapmayı planlayan annelere de, vajinal doğum yapmayı isteyen annelere de, doğal doğum yapmayı isteyen annelere de destek verdim. Doulanın esas amacı annenin ve babanın tercihlerini desteklemektir. Doulalar herkes içindir; doğum tercihleri ne olursa olsun – buna epidural ve sezaryen doğum düşünen kadınlar da dahildir. Doula, size doğumda ne yapmak istediğiniz konusunda asla baskı yapmaz; koyduğunuz hedeflere ulaşabilmeniz için yardımcınız olur. Bazen planlarda değişiklikler olabilir. Doula, doğum esnasında vermek zorunda kaldığınız yeni kararlarla baş edebilmeniz için sizi destekler.

Doula da yeni moda oldu, önceden doula mı varmış?

Elbette sizin doğum yapmak için ne doulaya, ne ebeye, ne de doktora ihtiyacınız var. Bu yanlış anlaşılmasın gidin hastane dışında bir yerde doğum yapın demiyorum. Doğumu yapacak olan kadının bedeni ve bebeğidir. Doktor ve ebeler ve tüm sağlık ekibi doğum eylemi gerçekleşirken sizin bebeğinizin sağlık durumunu takip eder, eğer ihtiyacınız varsa tıbbi müdahelelerde bulunur. Bu nedenle varlardır. Doula sizin doğum deneyimindeki konforunuzu artırabilir, desteğe ihtiyacınız varsa sizi destekler ve böylece desteksiz daha fazla vakit ve enerji kaybedeceğiniz olayları daha kolay atlatabilirsiniz, sizi rahatlatır, doğuma ve kadın bedenine tüm kalbiyle inanarak sizin yanınızda durur. Dolayısıyla evet doğum yapmak sizin işiniz ancak doğum mekanik bir olay değildir, hem tıbbi bir olaydır bu nedenle sağlık ekibine ihtiyacınız var hem de mental bir olaydır. Doğum anneliğe bir geçiştir ve doula anneliğe geçişinizi destekler. Bir doula ile anneliğe daha yumuşak bir geçiş sağlayabilirsiniz. Eğer bu konuda kafanız karışık ise lütfen bana ulaşın, daha önce destek verdiğim anneler ile sizi bir araya getirmeyi planlayabilir ve bu hizmeti deneyimlemiş annelere aklınızdaki soruları sorabilirsiniz.