fbpx

İlk Regl Kutlaması

Regl ile ilişkimiz onu nasıl tanımladığımız ile şekillenir. Ve bu tanımı ilk günden itibaren doğru ve net bir şekilde yaparsak bedenimizle, kadınlığımızla olan ilişkimizi düzenlememize büyük katkı sağlar. Artık birçok kadın çevresindeki genç kızlara, genç kızlığa geçiş törenleri ile bu ilişkiyi düzenlemeye niyet ediyor. Siz de böyle bir kutlama yapmayı hayal ediyorsanız, kutlamanın içeriği hakkında size birkaç ipucu hazırladım.

Genç Kızlığa Geçişi Bir Ritüel ile Onurlandırmak

Ritüel hazırlıklarına başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey sizin ve katılımcılarının adete nasıl baktığı çok çok önemli. O nedenle öncelikle kendi bakış açınızı araştırın. İşte size kısa bir bilgi: Doğurgan bir kadının rahmi her ay, yeni bir bebeği besleyebilecek kadar zengin bir doku üretir. Hamilelik oluşmadığında vücut, bu muazzam besleyici ve içeriği zengin dokuyu dışarı atar. Biz bunu “adet kanaması” olarak biliriz. Adet kanımız çok besleyici ve birçok kök hücrelerden oluşur. Eğer döllenmiş olsaydı yumurtamız Bebeğimizin ilk besini olacaktı adet kanaması.

Hatta bebekler doğduğunda göbek kordonundan alınan kandaki kök hücre miktarının adet kanımızda çok daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Bu kıymetli beden sıvımızın dışarı çıkması ne zaman kirlenmek olarak değişti ve dilimize yerleşti acaba? Çok eski zamanlarda kadınlar adet kanlarının kıymetli olduğunu bildiklerinden bir kapta biriktirirler ve toprağa gömerlermiş, çevresindeki ağaçlar faydalansın diye.

Dikkat edin bu bir düğün ya da geniş kapsamlı bir kutlama olmasın!

Kızınızın kendini rahat hissettiği bir ortam olması çok önemli, o nedenle kendini rahat ifade edebileceği ve güvendiği birkaç genç ve yetişkin arkadaş veya akrabalarını çağırmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın kadın bedeni kutsaldır, tıpkı doğa gibi

Eski çağlarda kadınlık kutsaldı çünkü kadın yaratıcıdır, rahimleri yoktan var eder (plasenta) ve ayın döngüsüne göre kanarlar. Bu kutsallığı günümüzde unutmuş olabiliriz. Bakış açımızı bu çerçevede toplayabilirsek, kızınızın regl döngüsü olan ilişkisini sağlıklı bir hale getirmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

İlk Regl Kutlaması İçin Yapılabilecekler

Öncelikle çiçeklerle bezenmiş bir ortam oluşturabilirsiniz: Yumuşak renkler ve yumuşak rahatlatıcı bir ortam harika olacaktır. Unutmayın ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz daha önemli. O nedenle yumuşak bir ortam yaratmanız buna hizmet edebilir.

ilk regl kutlaması

Yetişkin ya da genç arkadaşlarını bu kutlamaya davet etmeniz harika olabilir. Ama unutmayın kızınızın yanında kendini rahat hissettiği kişiler olması önemli. Belki bu kutlamada herkes tavsiye verebilir ya da kendi adet hikayelerini anlatabilir(ancak korkutucu ve ağrılı hikayeler olmasın!)

Çember düzeninde oturabilirsiniz. Ve regl ile ilgili genç kızlık ile ilgili sohbetlere başlayabilirsiniz(ama lütfen ağrı kesici ve tatlı ile eşleştirmeyin regli, bu bizim yeni normalimiz belki ama sağlıklı döngülerde bunlara ihtiyaç olmaz, araştırılması gerekir)

Bu geçiş dönemi ile ilgili ya da hayatın bir döngüden oluştuğunu hatırlatan bir masal anlatabilirsiniz.

Rahim toplayıcıdır, bir ay boyunca bize faydalı faydasız düşünceleri de biriktirir. O nedenle kadınlar adet olduklarında kendi içlerine döner ve sakin bir ortam ihtiyacı hissederler, sıcak ve yumuşak bir ortam ile belki bu ay adeti ile bırakmak istedikleri düşünce ve inançları da kağıda yazıp onu yakmak isteyebilir. Bu pratiği alışkanlık edebilmesi için nasıl yapacağını anlatabilirsiniz.

Ve bir hediye kutusu hazırlayabilirsiniz içinde organik pedler, bitki çayları(bu dönemde kahve içmemesi için de tavsiye verebilirsiniz), rahatlatıcı aromaterapi kokuları, belki banyoda kullanabileceği tuzlar, iç çamaşırı, sıcak tutan patikler, yumuşacık ve sıcak tutan bir sabahlık hediye edilebilir. Hem böylece adet döneminde pedi nasıl kullanacağını da konuşabilirsiniz. Yine dilerseniz adet dönemi için kullanılan tampon, cup gibi seçenekleri de iletebilirsiniz.

Bu kutlama töreninde genç Kıza yumuşak bir masaj yapabilirsiniz (herkes dört bir koldan)

Başına çiçekten bir taç takabilirsiniz.

Sağlıklı yiyeceklerle dolu bir masa hazırlayabilirsiniz. Hatta her gelen konuk kendi elleri ile hazırladığı bir yiyecekle gelebilir.

Ve sadece reglden değil tüylenme ve memelerin büyümesinden de bahsedilebilir, yine korkutmadan sivilce çıkmasının normal olduğundan ve bunun geçiciliğinden bahsedilebilir.

Artık sen büyüdün gibi ibarelerden özellikle kaçının. Tıpkı bebekken emeklemesi sonra yürümesi, sonra dişinin çıkması gibi yeni bir döneme girdiğini ifade etmek yeterli olabilir.
Babası da akşam eve gelirken çiçek getirebilir kızının bu geçiş sürecini kutlamak isterse.

Topluluğumuzu onurlandırmak

Belki eski Türklerin bu konuda neler yaptığını araştırıp da sunabilirsiniz. Topluluklardaki düşüncelerin değişip dönüştüğünü bilmesi, bundan sonraki hayatında regl hakkında duyduğu farklı tanımlara şaşırmamasını da sağlayabilir. İlk regl kutlaması ile kızınızla aranızda daha yakın bir bağ kurmanıza da katkıda bulunmuş olabilirsiniz.

Bu anlattıklarınızı siz de yapmaya çalışın

Elbette bu anlattıklarınızı yapmazsanız, kızınızda etkili olmayacaktır. Siz de regl döneminizde bu pratikleri yapmaya çalışın.

Böyle bir kutlama düzenlemek istiyor ama daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa bana yazın…

İlk regl kutlaması için Eskişehir’de iseniz birebir destek vermekten de çok keyif alırım, başka şehirde iseniz uzaktan da destek vermeyi çok isterim. Aklınıza takılan sorular ve daha fazla destek için bana mail atın.

info@eskisehirpozitifdogum.com

Doula Nilüfer

Merhaba ben Nilüfer! 2017 yılından beri sayısız anne babaya doula olarak eşlik ettim. Şimdi bu deneyimlerimi web sitemde paylaşıyorum. Bana ulaşmak için çekinme, her soruna uzmanlık alanım dahilinde yanıt vermeye çalışırım! Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir