fbpx

Bebeklik Hatıra Kutusu

Bebeğinizin büyümesine eşlik ederken yapabileceğiniz en harika şeylerden biri olabilir “bebeklik hatıra kutusu”. Bu kutuyu hazırlayabilmeniz için size harika tavsiyeleri bu yazıda toparlamaya çalıştım.


anne-gozunden-doula
İşe Günlüklerle Başlayın

Planlama ile işe başlayın. Eğer bu yazıyı okurken hamile iseniz hamile günlüklerinizi de bebeğiniz büyüyünce okumak isteyecektir. Günlük deyince öyle kafanızda çok büyütmeyin. Elbette her gün yazmak istiyorsanız yazın; ancak bu şekilde enerjiniz ve isteğiniz yoksa: Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz gün, ilk tepkilerini karnınızda hissettiğiniz gün, birkaç ultrason fotoğrafı ve doğduğu günü anlatan bir yazı çocuğunuzun merakını giderecektir. Eğer bunun için çok geçse yani bu yazıyı okurken hamile değilseniz o zaman hatırladıklarınız kadarıyla o günleri yazmanızı tavsiye ederim. Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde en çok sorduğu sorulardan biri olacak ben nasıl doğdum, ben rahmine geldiğimde neler yaptınız.

Ve büyümesine eşlik ederken küçük bir ajanda edinin kendinize ve ilk döndüğü, ilk kelimesi, öğrendiği şeyleri tarihine göre not edin. Çocuğunuz büyürken bunları size çok sık sorabilir.


Güzel Bir Kutu Edinin

Kendinize güzel bir kutu seçin, ne büyük ne de çok küçük olsun. Tek kutuda kalmanızı tavsiye ederim. Yoksa şunu da saklayayım bunu da saklayayım derken bir bakmışsınız her şeyi saklamaya başlamışsınız. Unutmayın amacımız onun bebeklik zamanını gözünde canlandırması sadece. Yoksa evet her şeyi çok minik, çok şirin ama bunun sonu yok!


doula-nilufer
Kutuya Neler Koyabilirsiniz?

Yukarıda da yazdığım gibi lütfen amacınızdan sapmayın. Amaç her şeyi koymak değil. Ortalama şunları koyabilirsiniz:İlk giydiği tulumu

  • İlk giydiği kıyafetler-ya da en sevdiğiniz yenidoğan kıyafetlerinden sadece biri-bedenin büyüklüğünü gözünde canlandırabilmesi için
  • İlk patikleri
  • Hastanede size verilen boy, kilo kartı
  • Belki ilk tırnakları
  • İlk saçını kestiğinizde bir tutam saçı
  • Günlükleriniz
  • İlk yaptığı resim(büyük ihtimalle karalama olacaktır, sorun değil kendi gelişimini görecek)
  • Tuz hamurundan el ve ayak izleri. Bu çok etkili oluyor gözünde canlandırması için.

Tuz Hamuru Nasıl Yapılır?

Bebeklik hatıra kutusu için olmazsa olmazı bence el ve ayak izleri. Bunu evde, hem de içinde zararlı kimyasallar olmadan yapabilirsiniz. Hatta ben bundan 7 sene önce yaptığımda acaba dayanacak mı diye bir endişe içindeydim, artık biliyoruz ki 7 sene dayanıyor ve hala hiç bir yıpranma yok. Sanıyorum ki uzun süreler bu şekilde kalacak. Sadece saklarken kırılmasına engel olmanızı ve yedekli yapmanızı tavsiye ederim. Ben 3 kalıp almıştım birini babaannesine birini de anneannesine hediye etmiştim.

Tarifi şöyle:

1 ölçü tuz

1 ölçü un

Yarım ölçü su

Bütün bunları karıştırın, bebeğinizin nazikçe ayak izini ve el izini alın. Sonra yağlı kağıt serilmiş bir fırın tepsisine yerleştirip 90 derecede yaklaşık 3 saat pişirin. Burada amaç pişirmek değil içindeki suyun yavaş yavaş buharlaşmasını sağlamak. Eğer 90 fazla gelirse 75 dereceye indirip tekrar denemeniz gerekebilir. Bu tarif elbette bana ait değil. Tarifi şuradan bulmuştum.

İşte bu kadar! Bebeğiniz için bebeklik hatıra kutusu hazır. Belki ilerde de sallanan dişlerini, yazmayı öğrendiğinde ilk yazılarını da bu kutuya beraber eklersiniz. Sonra da ara sıra açar onun hikayesini bir masal gibi kendisine anlatırsınız. Denedikten sonra bana fotoğraf atmayı unutmayın. Mail adresim için buraya tıklayabilirsiniz.

Doula Nilüfer

Merhaba ben Nilüfer! 2017 yılından beri sayısız anne babaya doula olarak eşlik ettim. Şimdi bu deneyimlerimi web sitemde paylaşıyorum. Bana ulaşmak için çekinme, her soruna uzmanlık alanım dahilinde yanıt vermeye çalışırım! Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir