fbpx

Sık Sorulan Sorular

Doula nedir? Doğumda ve lohusalıkta anne ve baba adayına nasıl bir faydası olur?

Doğum ve lohusalık sadece tıbbi bir konu değildir. Bu süreç sizin ebeveynliğe geçiş sürecinizdir. Bir doula bu geçiş sürecini sindirerek ilerlemenizi, sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlar. Bu süreçteki tüm detayları sizin için doulanız düşünürken, siz sadece bebeğinize odaklanma fırsatı yakalarsınız. Hamilelik döneminde doulanız ile yaptığınız çalışmalar sayesinde doğum ve lohusalık döneminde ortaya çıkabilecek sorunları öncesinde öngörmüş ve hızlı aksiyon almanız için çözümlerini planlamış olursunuz.

Doğum Doulası hizmeti sadece vajinal doğum için midir?

Sezaryen de vajinal de bir doğum şeklidir. Ve Eskişehir Pozitif Doğum olarak hangi doğum şekli ile olursa olsun kadınların bu özel dönemde şefkatle desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Her iki doğum şekli de doulalarımız tarafından desteklendiğinde anne adayının anneliğe geçişi çok daha kolay olur. Sezaryen doğum da bir doula tarafından desteklenebilir.

Sadece Eskişehir’de mi hizmet veriyorsunuz?

Eskişehir Pozitif Doğum ilkelerine bağlı olan doulalarımızla Eskişehir’de, Kütahya’da, Bilecik’te, Afyon’da ve Ankara’da hizmet vermekteyiz. Eğer şehrinizde doula yoksa ya da içinize sinen bir doula bulamadıysanız Online Doğum Doulası Hizmetimizi değerlendirebilirsiniz. Detaylı bilgi için ekranın sol alt kısmındaki whatsapp ikonuna tıklayabilirsiniz.

Lohusa Doulası Hizmeti nedir? Nasıl bir faydası olur?

Lohusalığın ilk 40 günü hem hormonal değişiklikler, hem de kucağınızda bakım bekleyen yavrunuzun olması, hem de ilişkinizin boyut değiştirmesi açısından kritik ve yoğun bir süreçtir. Bu süreçte hem anneyi hem babayı fiziksel ve ruhsal beslemek gerekir. Ancak çoğu zaman hem anne hem baba hem de onlara destek vermesi planlanan kişilerin bu dönemde ne yapacaklarını bilmemeleri bu süreci sıkıntıya sokabiliyor. Bu dönemde hem kadının geçişini, hem erkeğin geçişini hem de bebek bakımı konusunda bilgisi olan Lohusa Doulalarımız tarafından desteklenmeniz, ömür boyu hatırlayacağınız bu günleri yüzünüzde bir tebessüm ile hatırlamanızı sağlar.

Doula, doğum yaptırma konusunda destek olur mu?

Hayır doulaların tıbbi bilgi ve sorumluluğu yoktur. Doğumda tıbbi sorumluluk ebe ve doktordadır. Eskişehir Pozitif Doğum Doulaları ebe ya da doktorun olmadığı doğumlara gitmez, bu etik kurallarımıza uygun değildir.

Neden doğum koçu değil doula diyorsunuz kendinize?

Bizce doğum ve ebeveynlik koçluk yapılacak bir süreç değildir. Eşlik ve rehberlik edilecek bir süreçtir. Bu nedenle Doğum Koçu ifadesi bizim hizmetimizi tam olarak karşılamıyor. Yunanca kökenli “doula” kelimesi ise hizmet eden anlamına gelir. Bu nedenle kendimize doula diyoruz.