fbpx

Kadın Çemberleri

Kadın kadının yurdudur!


Çember; ateşin ilk bulunduğu zamanlardan günümüze gelen kadim bir pratiktir. İnsanlar ateşin etrafında toplanır, gün içinde yaşadıklarını birbirleri ile paylaşır, masal anlatır ve böylece topluluk ihtiyaçlarını karşılarlardı.

Teorifizik, felsefe ve nöropsikoloji üzerine çalışan David Bohm bu pratiğin insanların birbirini dinlemesi ve aktif, hızlı bir şekilde karar verebilmesi için en etkili yol olduğunu açıklamıştır.

Günümüzde kendi kabuklarımızda, çekirdek ailemizle ya da tek başımıza olduğumuz yaşam alanlarında, topluluk ihtiyacımızı karşılamak çok güç hale geldi. Kalpten paylaşımların ve can kulağıyla birbirimizi dinlediğimiz ortamlar yok denecek kadar az. Bu sebepler bizi çemberlere yöneltiyor.


kadın çemberi

Çemberde Neler Yapıyoruz?

Ortada ateşimiz-ya da onu sembol eden mum- etrafında oturuyoruz. Orası bizim merkezimiz ve herkes merkeze eşit uzaklıkta, günlük hayatın aksine hiyerarşi yok.

Çember kolaylaştırıcısı, çember kurallarını hatırlatan kişidir ve akışı düzenler, ancak hiyerarşik olarak kimseden üst ya da alt değildir.

Ben dili ile konuşup, birbirimizi can kulağı ile dinlemeyi pratik ettiğimiz, birbirimizi ikna etmek için uğraşmadığımız, içimizden gelen paylaşımları yapabildiğimiz şefkatli bir destek alanıdır çember.

Bir kişi konuşurken diğer tüm katılımcılar sadece onu dinler. Sonrasında o kişinin sözüne bir ekleme çıkarma yapılmaz ya da izinsiz tavsiye verilmez. Böylece konuşan bütün içindekileri yargısızca ortaya bırakabilir ve tamamlandığını hissedebilir. Yargısız, şefkatli bir alanda en son ne zaman konuşabilmiştik acaba?

Çemberin temasına göre, beraber şarkılar söyleyebiliriz, bazı sanat terapi yöntemlerinden faydalanabiliriz, dans edebiliriz; bütün bunlar değişir. Her çemberde yaptığımız değişmeyen şey derin paylaşımlarımızdır.


Katılanlar Neler Söyledi?

“Uzun süredir hayatımda bu kadar kalpten paylaşım yapan kadınları bir arada bulmamıştım!” S.C.

“Ben bu çemberi çok sevdim, sanki günlük hayatıma kısa bir mola gibi!” T.D.

“Bu akşam bana burada ne yaptınız bilmiyorum ama her kim konuştuysa bu akşam burada, sanki beni anlattı!” Z.E.

Kadın çemberi

Yeniay Çemberleri ile devam ediyoruz. 27 Ağustos akşamı yukarı söğütönünde beraber çembere oturuyoruz.Eskişehir Pozitif Doğum,

Uluönder Mahallesi, Şehit Abdülkadir Fidan sokak 17/6, Tepebaşı/Eskişehir

0506 594 44 27

info@eskisehirpozitifdogum.com

Doula Nilüfer

Merhaba ben Nilüfer! 2017 yılından beri sayısız anne babaya doula olarak eşlik ettim. Şimdi bu deneyimlerimi web sitemde paylaşıyorum. Bana ulaşmak için çekinme, her soruna uzmanlık alanım dahilinde yanıt vermeye çalışırım! Sevgiler