fbpx

Çemberlere Neden İhtiyaç Duyarız?

Çember; ateşin ilk bulunduğu zamanlardan günümüze gelen bir pratiktir. İnsanlar ateşin etrafında toplanır, gün içinde yaşadıklarını birbirleri ile paylaşır, masal anlatır ve böylece topluluk ihtiyaçlarını karşılarlardı.

Günümüzde kendi kabuklarımızda, çekirdek ailemizle ya da tek başımıza olduğumuz yaşam alanlarında, topluluk ihtiyacımızı karşılamak çok güç hale geldi. Kalpten paylaşımların ve can kulağıyla birbirimizi dinlediğimiz ortamlar yok denecek kadar az. Bu sebepler bizi çemberlere yöneltiyor.

Çemberde Neler Yapıyoruz?

Ortada ateşimiz-ya da onu sembol eden mum- etrafında oturuyoruz. Orası bizim merkezimiz ve herkes merkeze eşit uzaklıkta, günlük hayatın aksine hiyerarşi yok. Çember kolaylaştırıcısı, çember kurallarını hatırlatır ve akışı düzenler, ancak hiyerarşik olarak kimseden üst ya da alt değildir. Ben dili ile konuşup, birbirimizi can kulağı ile dinlemeyi pratik ettiğimiz, birbirimizi ikna etmek için uğraşmadığımız, içimizden gelen paylaşımları yapabildiğimiz şefkatli bir destek alanı.

Çemberi Deneyimleyenler Neler Söyledi?

  • “Uzun süredir hayatımda bu kadar kalpten paylaşım yapan kadınları bir arada bulmamıştım!” S.C.
  • “Ben bu çemberi çok sevdim, sanki günlük hayatıma kısa bir mola gibi!” T.D.
  • “Bu akşam bana burada ne yaptınız bilmiyorum ama her kim konuştuysa bu akşam burada, sanki beni anlattı!” Z.E.

Güncel Çember duyuruları için bizi instagramdan takip edebilir, kapalı whatsapp grubumuza dahil olabilirsiniz. Whatsapp grubuna dahil olmak için +905065944427 numaralı telefona mesaj atınız.

Çemberler ile ilgili daha fazla bilgi için, tıklayınız.